Obchodní společnost AARON shop s.r.o. byla nucena s ohledem na ekonomické problémy nezávislé na vůli jejího vedení ukončit svou činnost. Všem dosavadním zákazníkům děkujeme za přízeň.


Nacházíte se zde:   AARON | Poradna | Jak si vybrat tablet | AARON


tisk | doporučit e-mailem
Jak si vybrat tablet

Tablety by se daly charakterizovat jako přístroje na pomezí smartphonů (mobilů s operačním systémem) a notebooků. Používají se na sledování filmů, hraní her, přehrávání hudby, prohlížení fotografií, čtení knih a surfování po internetu. Oproti notebookům jsou mnohem menší a lehčí, nejvíce se jim podobají čtečky knih.

 

Při výběru dbejte hlavně na to, jak chcete tablet využít. Funkce tabletu se totiž liší v závislosti na operačním systému, kterým tablet disponuje.

Mezi nejprodávanější značky patří tablety Samsung, Apple a Lenovo.

 

Pro výběr tabletu jsou důležité následující parametry:

  • výkonnost procesoru, operační systém a velikost operační paměti

  • provedení a velikost displeje

  • velikost vnitřního úložiště a možnost paměťových karet

  • multimediální podpora

  • data a připojení k internetu

  • výdrž baterie

  • rozměry a hmotnost tabletu

 

Výkonnost procesoru, operační systém a velikost operační paměti

Výkon tabletu závisí na propracovanosti procesoru. K nejlepším patří samozřejmě čtyř- nebo osmijádrové procesory, u nichž lze však také pozorovat rozdíly ve výkonech. Tablety s lepšími x-jádrovými procesory stojí přirozeně víc, jelikož je jejich vybavení nákladnější na výrobu než u méně výkonných tabletů.

 

Pozor byste si měli dát také na operační paměť RAM, jejíž kvality poznáte především v situacích, kdy otevíráte více aplikací najednou. Čím větší operační paměť je, tím více aplikací poběží rychle a bez zbytečně dlouhého načítání. Nejlevnější tablety nabízejí 512MB RAM, u tabletů střední třídy se setkáte s 2GB operační pamětí a u špičkových tabletů najdete 3GB nebo 4GB RAM. Nejrozšířenější je však 1GB operační paměť.

 

Operační systém je jedním z nejzákladnějších parametrů tabletu. Za významný operační systém bychom mohli považovat iOS vyvinutý společnosti Apple. Tento poměrně uzavřený operační systém se chlubí stabilitou, rychlostí a také velkým množstvím rozšiřujících a kvalitních aplikací, které se dají stáhnout ve virtuálním obchodě App Store.

Jeho konkurentem a zároveň nejrozšířenějším operačním systémem se stal Android firmy Google, který narozdíl od iOS umožní majitelům více zasahovat do systému a má ještě o něco lepší multimediální podporu. Aplikace se v případě Androidu stahují ve virtuálním obchodě Google Play. Oba dva operační systémy mají schopnost tzv. multitaskingu, což uživateli umožní přepínat spuštěné aplikace mezi sebou.

Posledním operačním systémem tabletů je Windows 8.1, díky kterému se tablet stává kompaktnějším plnohodnotným počítačem. V operačním systému najdete klasické prostředí známé z desktopu i speciální rozhraní pro dotykové ovládání. Zmínit bychom však měli vyšší pořizovací náklady tabletů a nižší výdrž, která je způsobena vyššími hardwarovými nároky systému. I Windows 8.1 nabídne řadu rozšiřujících aplikací, oproti Androidu nebo iOS je však "chudší".

Unikátní skupinu tvoří pak tzv. hybribní tablety se dvěma operačními systémy (Android a Windows) najednou.

 

windoes Windows
iOS Windows 8.1 Android

 

Provedení a velikost displeje

Zásadní rozdíly mezi tablety jistě najdete ve velikosti displeje. Nejmenší tablety mají úhlopříčku 6", ideální a zároveň nejoblíbenější tablety disponují úhlopříčkou 7" až 10" a ty největší tablety mohou dosahovat až hodnoty 13". Phablety (zařízení na pomezí telefonů a tabletů) mívají úhlopříčku 6".

Velikost displeje ovlivňuje komfort ovládání, zpříjemňuje také celkový "prožitek" z užívání tabletu. Na větším displeji se vám budou lépe sledovat filmy, hrát hry nebo číst knihy. Největší displeje ovšem přináší jistá úskalí, a to velké rozměry tabletu, které omezují jeho skladnost a také pohodlnost manipulace.

 

Velikost vnitřního úložiště a možnost paměťových karet

Velikost vnitřního úložiště se pohybuje od 4 GB, přes 8 GB, 16 GB, 32 GB a 64 GB až po maximálních 128 GB. Na velikost vnitřního úložiště nejvíc dbejte v případě modelů značky Apple, jelikož ty se nedají rozšířit o paměťové karty. Většina ostatních tabletů pak disponuje slotem na paměťové karty microSD.

 

Multimediální podpora

Tablety jsou oblíbeným přístrojem pro knihomoly a vášnivé hráče. Kromě řady her a možností číst knihy nabídnou také aplikace pro sledování filmů, poslech hudby nebo spoustou online zábavy. Dají se využít také pro práci.

Využití tabletu by mělo být rozhodujícím faktorem při výběru, jelikož se mu podřizuje jak operační systém, tak velikost displeje.

 

Data a připojení k internetu

Wi-Fi modul je již základním a samozřejmým vybavením každého tabletu. Využijete ho však pouze v případě, že máte k dispozici bezdrátové sítě (a v případě, že nejsou volně dostupné, znáte heslo). Proto mají některé tablety také slot na SIM kartu, který jim umožňuje využívat datové přenosy operátorů, za které si ovšem samozřejmě připlatíte. Tablety podporují všechny druhy datových přenosů, tzn. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA a nejnovější LTE. Některé tablety pak můžete využít dokonce i jako běžný mobilní telefon.

 

Výdrž baterie

Výdrž baterie hraje důležitou roli v případě, že chcete tablet využít pro náročnější "aktivity" jako například pro práci, sledování filmů nebo hraní her. Čím náročnější na využití tabletu budete, tím rychleji se vám bude vybíjet. Lepší tablety vydrží 10-14 hodin bez nabití, levnější zařízení jsou kvůli menší kapacitě akumulátoru samozřejmě méně výkonná.

 

Rozměry a hmotnost tabletu

Rozměry a hmotnost tabletu ovlivňují především vaše pohodlí a příjemnost manipulace s tabletem. Čím větší rozměry (které se odvíjí od velikosti displeje), tím hůř se vám bude tablet držet v rukách. To stejné platí u hmotnosti, jejíž dopad zpozorujete ve chvíli, kdy vás ruce začnou nepříjemně bolet vyčerpáním.

 

Rozměry a hmotnost tabletu

K tabletu si můžete pořídit řadu "zlepšováků". Například pro příjemnější psaní lze koupit externí klávesnici, která se s tabletem páruje přes Bluetooth nebo pomocí kabelu. K tabletu můžete připojit také myš nebo 3G modem. Určitě se vám bude hodit také Flash disk.

Pro ochranu svého tabletu se vyplatí zakoupit také fólii na displej, která zminimalizuje nebezpečí poškrábání. Prodávají se také fólie s motivy na zadní stranu tabletu.

Myslet byste měli také na pouzdro. Vybrat si můžete levnější látkové nebo dražší kožené, které ovšem díky pevnosti více vydrží.

Klasické pouzdro na tablet Flipové pouzdro na tablet Klávesnice k tabletu
Klasické pouzdro Flipové pouzdro Klávesnice


tisk | doporučit e-mailem | nahoruk obsahu ↑


Odběr novinek

Požadavek se zpracovává
Zadáním Vašeho emailu budete informováni o novinkách a výhodných nabídkách.